NEWSLETTER

Informuj mnie również o nowościach na stronie

ANKIETER

Podczas koncertu wolisz:Kawałek Kulki + Jam Session


Koncert Hall    21:00 • 28.04.2010

Wstęp: 12 zł , 7 zł studenci


Kawałek Kulki to:
Magdalena Turłaj - skrzypce bezprogowe, śpiew
Macio Parada - gitara basowa
Jacek Szmytkowski - perkusja
Błażek Król - gitara eklektyczna, śpiew

KaQKawałek Kulki powstał, jak powiadają członkowie grupy, na strychu niewielkiego domku w Wieprzycach na skraju Gorzowa. Tak też brzmi zespół, zupełnie nie mainstreamowo, ciągle w poszukiwaniu czegoś odświeżającego. Mocno zaangażowane teksty w życie codzienne i w jazdę tramwajem z pętli na pętlę. Ciekawie rozbudowana sekcja rytmiczna o silnym akcencie na 1 i 2 i 3 i. .I te skrzypce, które niczym syreni śpiew kuszą by na mieliznach rzeki Warty osiąść i zemrzeć z uśmiechem na ustach. A wszystko to daje Kawałek Kulki.
Karotka

KarotkaKarotka, czyli Magda Turłaj skrzypaczka i piosenkarka KaQ Dziewczyna z gitarą i skrzypcami śpiewająca własne piosenki to obiekt, który powinien zostać objęty ochroną. Tak mało mamy obecnie rodzimych songwriterek, którym udało się jakoś tam zaistnieć w świadomości ludzi słuchających muzyki. Co jakiś czas pojawiają się te perełki.W zeszłym roku ukazały się bardzo dobre płyty Gabrieli Kulki i Asi Miny, w sieci posłuchać można pojedynczych nagrań ciekawie zapowiadających się Ani Brachaczek, Klary Czubak, Julii Marcell, są 'wiecznie dobrze się zapowiadające' dziewczyny z zespołu Andy. Jest też i Karotka, którą śmiało można uznać za jeden z największych jeszcze nie odkrytych talentów polskiej sceny alternatywnej. KarotkaSłuchając piosenek, które ukazały się na jej myspaceowym profilu nasuwa się oczywiste skojarzenie z pierwszą płytą sióstr CocoRosie. Domowe brzmienie lo - fi, charakterystycznie przenikające się śpiewy, dziewczęca magia i tajemnica. Karotka za pomocą prostych środków, bo to jest raptem akustyk czasami skrzypce, czasami jakiś beat z komputera i przede wszystkim spogłosowane ścieżki wokalowe, wyczarowywuje świat równie intrygujący jak ten z albumu "La maison de mon reve". Swym ciepłym anielskim głosem, w którym czai się melancholia, ale i dziewczęca filuterność śpiewa miniatury miłosne, od których można dostać gęsiej skórki i z miejsca zakochać się w Karotce.

Posłuchajmy: " A dlaczego bym tak miała nie spojrzeć w twe oczy niebieskie, błękitne, różowe, anyżkowe... marmoladą posmaruje wąsy tobie, każdy podmuch zamknę w słoiku i będę trzymać przy sobie... odetnę kosmyk twej czupryny skosztuje łyk twojej śliny" tak śpiewa w "Marmoladzie", w innym erotyku "Kokocha się" Magda cudownie oddaje przedmiłosne napięcie: "Przyłożyłam zimną łyżkę do lewego polika, kiedy przyjdziesz będziesz mnie w ten polik dotykał... położyłam na stoliku miskę pełną smakołyków, kiedy przyjdziesz będziesz ze smakiem zajadał się... Karotka potupałam, poskakałam wszystkie nerwy wychuchałam, kiedy przyjdziesz będziemy mogli razem kokochać się... lewą ręką dotknę twojego polika prawą nogą podrapie cię za uszkiem, zębami przygryzę twoje palce, sprzedam całusa w śródstopie." A kiedy śpiewa o rozstaniu w przepięknym nieco psychodelicznym utworze "Papa" łzy stają w oczach i ma się ochotę przytulić autorkę i powiedzieć: "zapomnij o tym nicponiu, kocham cię i chce mieć z tobą dzieci."

Na żywo Karotka występuje z zespołem Wakacje, który oprócz niej współtworzy sekcja Kawałka Kulki: Maciej Parada - bas i Jacek Dębicki - perkusja. Wtedy skojarzenia z CocoRosie ustępują myślom o wodewilowym wcieleniu Cat Power. Muzyka nabiera drapieżnego pazurka oscylując między czymś, co można by określić jako folk - punk - funk. Magda niefrasobliwie gra na gitarze (oby nie starała się grać lepiej) i kiedy śpiewa o taplaniu nóżką w kałuży i o żabkach kumkających chórkiem to cała sala jest jej.
(Bartosz Chmiel - "Opowieści z nad Warty" cz. II, LAMPA 6/2007)


"... W ich graniu słychać i Marka Grechutę i afro beat i Zappę i Deerhoof i rzeczy tylko Kulkom przypisywalne. W niespełna  trzy lata po płytowym debiucie zatytułowanym po prostu "Kawałek Kulki" zespół powraca z nowym materiałem. Album zatytułowanydom "Noc poza domem/Error" wyprodukowany przezWojtka Kucharczyka (The Complainer and The Complainers) odsłania ciemniejszą i bardziej eksperymentalną stronę zespołu, który w piosenkach oddał gęstą, straceńczą atmosferę gorzowskich nocy. Premiera krążka wydawanego własnym nakładem przez zespół została zaplanowana na 1 kwietnia 2010 roku.
www.kawalekkulki.pl; www.myspace.com/kawalekkulki

Istotniejsze wydarzenia:
 2001 rok założenia zespołu
2004 i 2005 wydanie 3 EP zespołu oraz kompilacji Nadzieja Lubuskiej Sceny -Radio Zachód
2006 utwór "Kolegi Tata" na  kompilacji "3-Maj z Nami"
2007 "Kawałek Kulki "debiut płytowy ( luna music)
2008 OFF Festiwal -Scena Leśna,
Przystanek Olecko,
Flader Pop Festival
2009 OPENER - scena Y.T.,
Rewizje 2009-WUJek Festiwal
Kompilacja GAJCY ( "Bajka") MPW - Galapagos
 
"Kulki są najlepszym dowodem na to, że by robić dobry rock nie trzeba kreować się na neurotycznych nowojorczyków i powielać nieskończoną ilość razy kilka trendy patentów na hity w stylu New Rock Revolution. "( Marek Fall , zródło : http://relaz.pl/muzyka-art.php?id=1036 )
..żywioł Kawałka Kulki to liryczne piosenki podszyte dywersją punkowego dynamitu. Najistotniejsze atuty zespołu to teksty bawiące się słowem na różne sposoby, harmonijne proporcje między energią i nostalgią, uroczy wokal Karotki, przejmujące refreny i wywrotowe zwrotki.
(Adrian Chorębała -Ultraryna)

Płyta "Kawałek Kulki" to odtrutka na wszystkie polskie pseudorockowe wydawnictwa i pseudorockowych artystów zapatrzonych w Wielką Brytanię, jak dziecko w obrazek. ...to płyta oryginalna i polska do bólu. Jedna z nielicznych w naszym kraju, którą można pokazać Europie. Pełna radości, przebojowa, bezpretensjonalna. Zagrana bez kompleksów. [Piotr Balkus, Wiadomosci24]
 
"Zespół Kawałek Kulki wypracował unikatowy styl przebojowo - awangardowy, który umożliwia mu granie zarówno na festiwalach folkowych, jazzowych, rock'n'rollowych, poetyckich jak i opolskich. Kulki utoczyły się w 2001 roku w najbardziej zielonej i pachnącej wsią części miasta Papuszy czyli na Wieprzycach. Porównań do punkowego Grechuty dorobiły się za sprawą skrzypiec i dwóch Ep-ek »Bomba« (2003) oraz »Wyprawa w poszukiwaniu raf koralowych rzeki Warty z Kawałkiem Kulki w kieszeni«. (2004). Ogólnopolskim otwarciem w muzycznej rozgrywce okazał się debiutancki longplay zatytułowany po prostu »Kawałek Kulki« (2007). Przebojowo zakręcone piosenki poszły w eter z rekomendacją najlepszych polskich rozgłośni radiowych jak Trójka czy Radio Euro, zaś sam zespół wylądował na scenach największych polskich festiwali zaczynających się na literę O."


«« powrót