Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Compañía Flamenca LOS PAYOS

03.10.2020 | 21:00

INFO

Zapraszamy na koncert grupy flamenco Los Payos wraz z gośćmi: hiszpańskim śpiewakiem José Ignacio González-Santiago oraz kubańskim trębaczem Alexis Valles Delisle.

Ilość miejsc ograniczona!
W klubie obowiązują obostrzenia związane z COVID-19.

 

Zespół LOS PAYOS był jednym z pierwszych profesjonalnych zespołów flamenco w Polsce. Powstał w 1995 roku, założony przez tancerkę Martę Dębską i gitarzystę Arturo El Polaco, którzy od wczesnej młodości związali swoje życie z flamenco. Na przestrzeni lat zespół zmieniał swój skład i repertuar, inspirując się nierzadko muzyką latynoską, aby w końcu wybrać drogę głównego nurtu flamenco puro, uznając, że sednem flamenco jest autentyczny śpiew i że prawdziwego ducha tej sztuki można poczuć jedynie współpracując z hiszpańskimi śpiewakami.

 

Głęboka miłość do flamenco, pasja i wytrwałość oraz osobisty talent członków zespołu sprawia, że ich muzyka i taniec prezentują nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale też niezwykłą energię i głęboki metafizyczny przekaz. Grupa LOS PAYOS zyskała uznanie międzynarodowe, ma na swoim koncie występy na ważnych festiwalach sztuki flamenco w Berlinie, festiwal we Freiburgu, Dusseldorfie, Bratysławie, a także w samej Andaluzji  – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jimena de la Frontera, Noche Flamenca en Barbate.

 

 

MUZYCY

Marta Robles (taniec)

Założycielka i szefowa szkoły TRIANA, tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Solistka i jedna z założycielek grupy LOS PAYOS.

Flamenco zajmuje się od 1991 roku, a od 1995 roku regularnie szkoli się w Hiszpanii. Uczyła się u wielu znanych tancerzy i tancerek, jednak za swego najważniejszego mistrza, który przekazał jej istotę tańca flamenco, uważa El Torombo, z którym miała zaszczyt występować w dwóch spektaklach, prezentowanym na festiwalach w Niemczech.

Obecnie jest działalność artystyczna skupia się na projekcie „Peña Flamenca TRIANA”, który polega na cyklicznych koncertach z udziałem śpiewaków i tancerzy z Andaluzji, podczas których Marta ma okazję współprawcować ze znakomitymi artystami „stamtąd” i poczuć dreszczyk emocji jakie niesie improwizacja.

Jako instruktorka tańca flamenco pracuje od 1995 r. Spod jej skrzydeł wyszło wiele tancerek, które obecnie zajmują się tańcem flamenco profesjonalnie. Marta jest bardzo oddana pracy dydaktycznej. Uważa, że taniec flamenco jest drogą rozwoju osobistego, odkrywaniem swoich mocnych punktów i przełamywaniem słabości.

Marta kocha flamenco za energię, która się kumuluje i wybucha jak wulkan, i za emocje, które nie mają nic wspólnego z codziennym rozedrganiem, lecz dotykają najczulszych, najgłębiej ukrytych strun.

 

 

Arturo El Polaco Muszyński (gitara)

Gitarzysta flamenco, współzałożyciel Szkoły Tańca Flamenco TRIANA, lider grupy LOS PAYOS, pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu Peña Flamenca TRIANA.  Na gitarze flamenco gra od 1990 roku. Jest wybitnym instrumentalistą i specjalistą w dziedzinie rytmu, żywą encyklopedią wiedzy o flamenco.

Mimo wirtuozerskiej techniki, Arturo nie ma ambicji bycia gitarzystą solowym. W muzyce flamenco najbardziej fascynuje go wspólna improwizacja i rola gitarzysty jako akompaniatora i osoby, która spaja całość utworu i nadaje mu ostateczną formę. Rozumienie śpiewu, jako źródła sensu w sztuce flamenco i tańca, jako nośnika energii i rytmu, daje gitarzyście możliwość głębokiego zanurzenia się w „tu i teraz” i grania muzyki, która pojawia się sama, która niejako „spływa z góry”.

Swój instynkt i warsztat Flamenco rozwijał podczas długotrwałych pobytów m.in. w Sewilli, Madrycie czy Granadzie pod okiem największych mistrzów gitary jak Paco Javier Jimeno, Antón Jiménez, Paco Fernández, Juan Antonio Juarez „Canito” , jak również akompaniował znakomitym tancerzom ( m.in.: Andrés Marín, El Torombo, Adela Campallo, Alicia Marquez, Carmen Ledesma) podczas warsztatów prowadzonych w różnych częściach świata. Ma na swoim koncie liczne występy i trasy koncertowe w takich krajach jak Polska, Meksyk, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Czechy, Włochy z udziałem wielu gwiazd z Andaluzji m.in.:  Rocío Bazán, Andrés Peña, Angeles Gabaldón.

Oprócz działalności stricte flamenco współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych, spektakli teatralnych (Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny) czy filmów kinowych („Warszawa” reż.Dariusz Gajewski – Złote Lwy Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2003). Brał udział w trasach koncertowych i nagraniach m.in. z Antoniną Krzysztoń, grupą Maanam i  Korą Jackowską , Jose Torresem itd. Koncertował w całej Europie wraz z wybitnym wiolonczelistą Ramonem Jaffe.

Jest autorem cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności cyklów „Flamencomania” oraz „Peña Flamenca TRIANA”, realizowanych przy wsparciu i patronacie Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce.

 

 

José Ignacio González-Santiago (śpiew)

Miasto, w którym urodził się Jose to Kadyks, położony na cyplu, otoczony z trzech stron oceanem port słynący z pięknej architektury, smakowitych owoców morza oraz niezwykłego poczucia humoru i witalności swych mieszkańców – tam właśnie co roku odbywa się słynny na całym świecie Carnaval.
Jose Ignacio obdarzony jest głębokim, męskim głosem i ogromną wrażliwością muzyczną. Ma w swoim repertuarze liczne chirigotas, czyli przewrotne humorystyczne piosenki śpiewane podczas karnawału w Kadyksie, rytmiczne i żartobliwe alegrías i tanguillos, ale także tradycyjne poważne pieśni flamenco, które wykonuje w osobisty, przejmujący sposób. W swoich interpretacjach zwraca uwagę nie tylko na muzykę, ale również na słowa, doceniając wieloznaczność i wielowymiarowość tekstów flamenco, zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych.

Artysta koncertował i nagrywał w wielu krajach świata m.in. Hiszpania, Grecja, Liban, współpracując z mistrzem gitary Nono García a także z grupą Taifas.
Od lat związany artystycznie z zespołem LOS PAYOS i towarzysko z Martą i Arturem, z którymi dzieli uroki wakacji na plażach Kadyksu.

Alexis Valles Delisle (trąbka)

Znakomity trębacz pochodzący z Kuby. Studia muzyczne rozpoczął w wieku 9 lat w Santiago de Cuba. w 2006 roku został absolwentem w klasie trąbki w Konserwatorium ”Esteban Salas” na Kubie. Pracował z zespołami ”Conjunto Estrellas de Chocolate” i w legendarnym ”Septeto Habanero”.

 

Informacje o artyście

Szczegóły

Data:
03.10.2020
Start koncertu:
21:00
19:00
Kup bilet