Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Pieśni Niepodległości-wspólne śpiewanie. Prowadzenie Jan Pospieszalski.

13.11.2021 | 19:00
Zapraszamy na ucztę dla ucha i ducha.
Zapraszamy  na godzinę 19.00
Klub będzie otwarty od godziny 18.00
Słowo wstępu od Jana Pospieszalskiego :
„Historia Polski tak się potoczyła, że rzuciło nas w szczególne miejsce w Europie. Los, albo Opatrzność Boża tak sprawiła, że jesteśmy pomiędzy dwoma wielkimi płytami tektonicznymi. Prof. Jacek Bartosiak nazywa to strefą zgniotu. Od stuleci żyjemy między imperializmem rosyjskim, w jego kolejnych, potwornych wcieleniach, a potęgą Prus, która od czasu do czasu przeżywa jakąś szaloną potrzebę podporządkowywania sobie wszystkiego wokół. Żeby przetrwać, Polacy wykształcili niezwykłą wewnętrzną cechę. Mamy genetyczny kod wolności i umiłowania Niepodległości. Różnie w historii bywało, ale ta cecha pozwoliła nam zachować tożsamość narodową, wspólnotę i odtworzyć struktury niepodległego państwa. Ogromną rolę w tym odegrała kultura, w tym muzyka. Sztuka wysoka – czyli kompozycje Kurpińskiego, Chopina, Moniuszki Karłowicza, Szymanowskiego, ale również pieśni i piosenki popularne, pielęgnowane w domowym obyczaju. Kiedyś wielopokoleniowe rodziny potrafiły godzinami cieszyć się wspólnotą i śpiewem. Dziś ten zwyczaj zanika, a okazji do śpiewania patriotycznych pieśni jest coraz mniej. Dlatego z okazji Święta Niepodległości postanowiliśmy zorganizować wspólne listopadowe śpiewanie polskich piosenek. Tych z czasów konfederacji barskiej, przez pieśni Powstania Styczniowego, piosenki legionowe, powstańcze, partyzanckie, aż do współczesnych. Dla mnie będzie to szansa pokazania się w nowej, a może właśnie starej roli, z gitarą, w charakterze muzykanta. Nie będzie to koncert, będzie to wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych.”
Jan Pospieszalski
jpospieszalski@icloud.com
Bilety 39 zł przedsprzedaż/ 49 zł w dniu koncertu
https://bilety.fm/pl/muzyka/6416-piesni-niepodleglosci-wspolne-spiewanie-free-blues-club-szczecin.html
https://www.facebook.com/jake.blues.5/videos/973521499865679
Parę słów o naszym gościu:

Jan Pospieszalski – muzyk, dziennikarz, publicysta, autor filmów dokumentalnych, programów radiowych i telewizyjnych, twórca widowisk muzycznych.

Mając piętnaście lat, wraz z młodszymi braćmi stworzył pierwszy zespół – (gitarzysta, Marcin miał 7 lat, a grający na fortepianie Matusz, 5) W 1975 roku ukończył Liceum Plastyczne, a 1976 r. Szkołę Muzyczną II stopnia w Częstochowie w klasie kontrabasu i od razu trafił, do bardzo popularnego zespołu, Czerwone Gitary. W latach 1980-1984 koncertował z duetem fortepianowym Marek & Vacek. (Kisielewski / Tomaszewski) W latach 1986 – 1997 był basistą rockowej grupy VOO VOO. Od 1994 pojawia się w TVP, najpierw prowadząc program o muzyce źródłowej (Swojskie klimaty), potem jako publicysta, podejmując tematy społeczne i polityczne (2004 -2021 „Warto rozmawiać”, 2011 – 2016 „Jan Pospieszalski-Bliżej”). Po rozstaniu z TVP stworzył własny kanał Janek Pospieszalski #WARTO. Z muzyki jednak nie zrezygnował. W 1999 z okazji pielgrzymki Jana Pawła do Polski, wraz z grupą wybitnych artystów skomponował i nagrał „8 Błogosławieństw” Udziela się w rodzinnym zespole, który dziś tworzą dwa pokolenia Pospieszalskich –  15 muzyków. Kolędy w ich wykonaniu weszły na stałe do katalogu stacji radiowych i telewizyjnych.  Piosenki autorstwa Janka, śpiewali m.in Zakopower i Renata Przemyk. Od 2003 roku prowadzi, jako wolontariusz, muzyczne warsztaty dla mniejszości polskiej na Białorusi. Jest tatą Franciszka i Barbary i jakkolwiek to nie zabrzmi, teściem Basi Ewy oraz dziadkiem Stasia i Michaliny.

Informacje o artyście

https://www.facebook.com/jake.blues.5/videos/973521499865679

Posłuchaj wykonawcy

Szczegóły

Data:
13.11.2021
Start koncertu:
19:00
18:00
Kup bilet

Miejsce

Free Blues Club
ul. Powstańców Wielkopolskich 20
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-110 Polska
Telefon
+48 91 485 31 61
Strona internetowa
www.freebluesclub.pl